او با شماست هر جا که باشید22

او با شماست هر جا که باشید22

 

باسمه تعالی و بذکر ولیه

 

 

 

نکته ارزنده ای را خدمتتان عرض کنم و آن اینکه به ما فرموده اند: اصل دین، اساس دین، “ان اساس الدین التوحید والعدل”[ › بحار الانوار / جلد 4 / صفحه 264] اصول دین، توحید واقعا اصل دین و اصل اصول است. یعنی شما دین را چه تعریف می‌کنید. آنچه که شما بگویید و آنچه که از آن بفهمید با همه گستردگی و عمقش، در معارف، در احکام، در آداب و سنن، در آنچه که هست، در علم و عمل، اصل و اساسش توحید است.

 

اصل و اساسش معرفت خدای متعال است. اگر این درست بشود، بقیه اش به همین تناسب درست می شود. و این به هر شدتی درست شود، بقیه‌اش هم به تناسب همین، خودشان را تنظیم می کنند.

 

لذا می‌خواهید بدوید تا به کجا برسید؟ مسئله ای که هست اگر آدم بدود تا به یک جایی برسد، آنجا کجاست؟ اگر آن جا، جدای از خداست و خدا نیست، که خب، ضلالت است! اگر هم که خداست، که همین جاست! بلکه اتفاقا تمام اعمال، آداب، احکام، سننی که در احکام شرع هست، اولین و اساسی ترین اثری که در انسان باید بگذارد، همانی است که در نیتش لحاظ است.

 

شما وقتی نیت می کنید چه می گویید؟ می گویید، قصد می کنید که این عمل را انجام می دهید، قربه الی الله. یعنی چه؟ یعنی دنبال خدا می گردید. یعنی شما باید معرفتی از خدای متعال داشته باشید، که با آن عمل معرفتش را تشدید کنید. با انجام احکام این اتفاق می افتد.

 

لذا بدون انجام احکام  می شود به معرفتی از خدای متعال رسید. ولی برای تشدید و تثبیتش باید احکام را انجام دهید و لذا باور نکنید کسانی را که زیاد حرف می زنند از خدا، خوب هم می توانند حرف بزنند، ولی در بجا آوردن احکام سستی می کنند، باورشان نکنید.

 

نکته دیگر اینکه: متاسفانه انسان، مخصوصا وقتی جوان است، بدون اینکه این فهمش کلمه شود، خیال می کند، باید حالا حالا ها کار بکند و بدود، فرصت زندگی و کار خواهد داشت. من می خواهم عرض کنم اشتباه می کنید.

 

آن زندگی که آدم باید در حقیقت، زندگی کند، حقیقت را پیدا کند و برای حقیقت  زندگی کند، آن همان لحظه ای است که هر کسی در آن است و دارد نفس می کشد. نه لحظه‌ای که خواهد آمد. زندگی که انسان بگردد و حقیقت را پیدا کند، با او زندگی کند، به او توجه کند و عبد او بوده باشد، همان لحظه ای است که انسان در آن نفس می کشد، نه لحظاتی که خواهد آمد.

 

شیطان گولتان نزند، که بگوید حالا این کار را بکنید، حالا بعد یک فرصت دیگر، با خیال راحت، دنج، نه! زندگی همچنین فرصتی ندارد. آنچه که از شما خواستند در همین لحظه ای خواستند که نفس شما دم و بازدم دارد. همین لحظه است.

 

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *