در یاد سفر قسمت نهم

در یاد سفر قسمت نهم

 

بسمه تعالی و بذکر ولیه

داشتن قدرت دلیل بر حقانیت نیست.

زمانی که انسان می خواهد به یک مقصد عالی برسد؛ در مسیر رسیدن به آن مقصد عالی از خیلی مراحل دیگر هم می گذرد. خیلی از چیز ها را هم به او می دهند. قصدش این نبوده که دستش شفا باشد، قصدش این نبوده که نفسش به قول درویش ها حق بوده باشد، قصدش نبوده که وقتی نگاه می کند، حقیقت اشیاء را هم ببیند. او قصدش این چیزها نبوده. قصدش خدای متعال و ساحت مقدس قرب خدای متعال بوده است. ولی در این مسیر این ها را هم به او داده اند.

ولی یک زمانی هم اینطور نیست‌، رسیدن به هر کدام از اینها یک سنتی دارد. اینها قانونمندی دارد. خدای متعال اینها را در خلقتش به عنوان سنن تکوینی گذاشته است. اگر کسی آگاهی این سنن را پیدا کند و از قانونمندیش تبعیت کند، می تواند به آن قدرت دسترسی پیدا کند. ولی در قیامت این شخص از این جهت بهره ای نخواهد داشت. مثل اینکه اینجا کسی ورزش می کند، از قانونمندی آن تبعیت می‌کند، قواعدش را رعایت می‌کند و ورزش می کند و به یک مقاماتی می‌رسد و یک کارهایی را می تواند انجام دهد. یک فرد عادی می تواند چهل پنجاه کیلو بردارد، ولی او می تواند صد یا صد و پنجاه کیلو را از زمین بلند کند. خوب این فوق العاده است! یک شخص عادی باید در را با کلید باز کند، ولی او با هل دادن هم می تواند باز کند و بشکند. حالا یکی هم همان قانونمندی خاص خودش را رعایت می کند و بدون اینکه در را باز کند از آن رد می شود. مثل آن امریکایی که قادر به این کار هست. آنها نشاندهنده ی حق و باطل نیست. اینها سننی است که خدای متعال در خلقت گذاشته است و اگر انسان به نحوی به آن دسترسی پیدا کند، از این سنتها مطلع شود و رعایت کند، به آن توانایی ها می رسد.

اینها هیچ کدام دلیل بر حقانیت نیست. اصلاً و ابداً خوارق عادت دلیل بر حقانیت نیست. اینها عوامند که گول این چیزها را می خورند. انسان قوی تر از این حرفهاست که اصلاً ما بتوانیم خیالش را بکنیم. شما می دانید که آنهایی که اهل مطالعه اند، نوابغی مثل انیشتین، اینها بیش از دو سه درصد از استعداد مغزشان شکفته نشده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *