سفارش رسول خدا به ابوذر قسمت اول

سفارش رسول خدا به ابوذر قسمت اول

 

سفارش رسول خدا به ابوذر

قسمت 1

ابو الأسود دئلى گفت:به ربذه نزد ابوذر جندب بن جناده-خدا از او خشنود باشد -رفتم و او به من گفت:روزى سر ظهر به خدمت رسول خدا در مسجدش رفتم.کسى از مردم جز رسول خدا و على علیه السّلام را که در کنار ایشان نشسته بود،ندیدم.

خلوت مسجد را غنیمت شمردم و گفتم:اى رسول خدا پدر و مادرم به فدایت سفارشى به من بفرمایید تا خداوند با آن مرا سود دهد.

فرمودند: اى ابوذر من تو را گرامى مى‌دارم، تو از جملۀ ما خاندانى. من تو را به وصیّتى سفارش مى‌کنم که چون آن را به خاطر داشته باشى، سخنى دربرگیرندۀ شیوه‌ها و راه‌هاى نیکى را دارى؛ زیرا اگر آن را به یاد بسپارى به سبب آن دو بهره خواهى داشت.

اى ابوذر خدا را چنان بندگى کن که گویا او را مى‌بینى که اگر تو او را نبینى، او تو را مى‌بیند و بدان که نخستین بندگى او شناخت او است، به این‌که پیش از هر چیزى بوده و هیچ چیزى پیش از او نبوده و یکتایى است که دومى ندارد و کسى است که تا بى‌نهایت مى‌ماند.

آفرینندۀ آسمان‌ها و زمین مى‌باشد و آنچه در آن‌ها و میان آن‌ها است مى‌باشد، همان خداوند[لطیف]دانا، همان که بر هر چیزى توانا است.

سپس ایمان به من و اقرار به این‌که خداوند عزّتمند مرا به سوى همۀ مردم فرستاده است تا آن‌ها را بشارت و بیم بدهم و به اذن خودش به سوى او دعوت کنم و چراغى روشن باشم .

سپس دوستى خاندانم، کسانى که خداوند پلیدى را از آنان دور ساخته و پاکشان کرده است، و اى ابوذر بدان که خداوند والا، خاندان مرا همچون کشتى نجات در قوم نوح قرار داد که هرکس در آن سوار شود نجات یافته و هرکس از آن روى گرداند غرق شده است و همچون باب حطّه[براى پاک شدن از گناهان]بنى اسرائیل که هرکس از آن داخل شد ایمنى یافت.

اى ابوذر آنچه را به تو سفارش کردم به خاطر بسپار تا در دنیا و آخرت سعادتمند باشى.

اى ابوذر دو نعمت است که بسیارى از مردم دربارۀ آن دو زیان دیده‌اند: تندرستى و فراغت.

اى ابوذر پنج چیز را پیش از پنج چیز دیگر غنیمت بشمار: جوانى پیش از پیرى، تندرستى پیش از بیمارى، توانگرى پیش از نیازمندى، آسودگى پیش از مشغولیّت و زندگانى پیش از مرگ.

أمالی شیخ طوسی / ترجمه حسن زاده ؛ ج 2 , ص 345

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *