سفارش رسول خدا به ابوذر قسمت هشتم

سفارش رسول خدا به ابوذر قسمت هشتم

 

سفارش رسول خدا به ابوذر
قسمت 8

اى ابوذر همنشین شایسته بهتر از تنهایى است و تنهایى بهتر از همنشین بد است.
بیان نیکى بهتر از خاموشى و خاموش ماندن بهتر از بیان بدى است.
اى ابوذر جز با مؤمن همراه مشو.
غذایت را جز به پرهیزگاران نخوران و خودت هم غذاى فاسقان را نخور، از غذایت به کسى بخوران که او را براى خدا دوست دارى و از غذاى کسى بخور که تو را براى خداوند دوست دارد.
اى ابوذر خداوند عزّتمند با زبان سخنگویان همراه است.پس مرد باید از خدا پروا کند و بداند که چه مى‌گوید.اى ابوذر زیاده‌گویى را ترک کن.از سخن گفتن، آنچه تو را به مقصودت برساند بس است.
اى ابوذر براى دروغ‌گویى مرد همان بس که هرچه را مى‌شنود باز بگوید.
اى ابوذر هیچ چیزى همچون زبان سزاوار زندان دراز مدّت نیست.
اى ابوذر از بزرگداشت خداوند است، گرامیداشت علم و عالمان و ریش سفیدان مسلمان و حافظان و اهل قرآن و پادشاه دادگر.
اى ابوذر اگر کسى از روزى خودش بگریزد چنان‌که از مرگ مى‌گریزد، روزى‌اش او را در مى‌یابد همچنان‌که مرگ او را در خواهد یافت.
اى ابوذر آیا سخنانى به تو نیاموزم تا خداوند تو را به سبب آن‌ها بهره‌مند گردند؟من عرض کردم.چرا اى رسول خدا. فرمود:خدا را به یاد داشته باش تا خداوند تو را به یاد داشته باشد.خداوند را به یاد داشته باش تا او را پیشاپیش خود بیابى.در راحتى خودت را با خداوند آشنا کن تا او در سختى خودش را با تو آشنا کند.اگر چیزى مى‌خواهى از خدا بخواه و اگر یارى مى‌جویى از خدا بجوى،که آنچه تا روز قیامت خواهد شد به قلم آمده است.
اگر همۀ آفریدگان بکوشند در چیزى که برایت نوشته نشده به تو سودى برسانند، نخواهند توانست و اگر در چیزى که خداوند برایت ننوشته است بکوشند که به تو زیانى برسانند باز هم نخواهند توانست. پس اگر توانستى که با خرسندى و یقین براى خدا کار کنى، بکن و اگر نتوانستى در شکیبایى بر آنچه نمى‌پسندى نیز خیر فراوانى است که پیروزى به همراه شکیبایى و گشایش به همراه گرفتارى است.«و بى گمان،با دشوارى،آسانى همراه است».[انشراح :آیۀ 6]
اى ابوذر با غناى خداوند بى نیازى بجو تا خداوند بى‌نیازت کند.من عرض کردم:اى رسول خدا آن چیست‌؟فرمودند: صبحانۀ روز و شام شب.هرکس به آنچه خداوند روزى‌اش کرده قناعت کند توانگرترین مردمان است.
اى ابوذر خداوند پاک و والا مى‌فرماید:من همۀ سخنان حکیم را نمى‌پذیرم، بلکه به اندیشه و هوس انگیزه‌اش مى‌نگرم. اگر اندیشه و انگیزه‌اش در چیزى باشد که من دوست دارم و مى‌پسندم، سکوتش را سپاس و یاد خودم و متانت[او]قرار مى‌دهم اگرچه خودش به سخن در نیاید.
اى ابوذر خداوند پاک و والا به چهره و مالتان نمى‌نگرد بلکه به دل و عملتان مى‌نگرد.
اى ابوذر پرهیزکار را دریاب که جایگاهش این‌جا است.دو را رها کنید تا با هم آشتى کنند.اى ابوذر!تقوى در اینجاست،تقوا در اینجاست-و حضرت اشاره به سینۀ مبارک خود کرد-.
اى ابوذر!چهار ویژگى است که جز مؤمن به آنها دست نمى‌یابد:خاموشى و آن اوّل عبادت به شمار مى‌آید و فروتنى و خاکسارى در پیشگاه خداوند متعال و به یاد خدا بودن در هر شرایطى و اندک چیزى-یعنى کمى مال و منال-.
اى ابوذر!قصد کار نیک کن هر چند موفّق به انجام آن نشوى ولى(چون نیّت کار خیر کرده‌اى)در شمار اهل غفلت قرار نمى‌گیرى.
اى ابوذر!کسى که مراقب باشد و تسلّط‍‌ یابد بر آنچه در میان ران‌هاى اوست-یعنى فرج خود-و آنچه در میان ریش او قرار گرفته-یعنى زبان خود-و آن دو را از حرام نگاه دارد وارد بهشت خواهد شد.
ابوذر پرسید:یا رسول اللّه،آیا دربارۀ آنچه بر زبان مى‌آوریم مورد مؤاخذه قرار خواهیم گرفت‌؟
پیامبر صلّى اللّه علیه و اله فرمود:اى ابوذر!مگر مردم را غیر از درو کرده‌هاى زبان هاى ایشان بر روى آتش جهنم سرازیر مى‌کند؟! تا زمانى که تو سکوت اختیار کرده‌اى در سلامتى همیشگى به سر مى‌برى و همین‌که لب گشودى اگر سخن نیکى بر زبان راندى براى تو ثواب و پاداش نوشته مى‌شود و اگر سخن زشتى گفتى بر تو گناه ثبت خواهد شد.
اى ابوذر!به درستى که شخصى در مجلس سخنانى مى‌گوید تا اهل مجلس را بخنداند به خاطر همین کارش در طبقات جهنم که به اندازۀ فاصلۀ زمین و آسمان است فرو مى‌رود.
اى ابوذر!واى بر کسى که سخن دروغ بر زبان آورد تا گروهى را بخنداند، واى بر چنین کسى! واى بر چنین کسى!
اى ابوذر!هرکس خاموشى گزید نجات یافت؛پس راستگویى پیشه کن و هرگز از دهان خود دروغى صادر مکن.
ابوذر پرسید:یا رسول اللّه،توبۀ کسى که از روى عمد دروغ گوید چیست‌؟پیامبر صلّى اللّه علیه و اله فرمود:استغفار کردن و نمازهاى پنجگانه را خواندن این گناه را مى‌شوید و پاک مى‌سازد.

أمالی شیخ طوسی / ترجمه حسن زاده ؛ ج 2 , ص 345

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *