معرفت فاطمی (1)

معرفت فاطمی (1)

 

معرفت فاطمی

قسمت اول

بسم الله الرحمن الرحیم

مقام حضرت زهرا سلام الله علیها مقام خاصی است و در خلقت خدای متعال، حقیقت رسول الله و امیرالمومنین و خانم حضرت زهرا صلوات الله علیهم و آلهم ممتاز از مقام دیگران است.

رسول الله صلی الله علیه و آله فرمودند: «ایشان امّ ابیها» هستند «هی ام ابیها» (بحار الأنوار (ط – بیروت)‏22 / 152)

این را بدانید که اگر جز این یک حدیث، حدیث دیگری در فضایل و مناقب خانم صلوات الله علیها نبود کفایت می کرد ، همانطور که اگر در مورد وجود مبارک امیرالمومنین صلوات الله علیه به جز آیه و واقعه ی مباهله آیه ی دیگری نبود، باز هم برای همه ی فضایل و مقامات و کمالات ایشان کفایت می کرد.

وقتی از زبان مبارک رسول الله صلی الله علیه و آله گفته می شود که «فاطمه بضعه منی» (وسائل الشیعه ۲/ ۶۷) ایشان پاره ای از من است، جزئی از من است، این فرمایش التزاماً به یک معنایی هم دلالت می کند، و آن، این است که هر منقبتی که این کل (پیامبر صلی الله علیه و آله) داشته باشد، این جزء (حضرت فاطمه سلام الله علیها) هم دارد، هر خصوصیتی که در کل بوده باشد در آن جزء هم هست. ایشان جزئی از کل وجود مبارک رسول اکرم صلی الله علیه و آله است پس به این ترتیب هر فضیلت و منقبتی که رسول اکرم داشته باشد، ایشان هم دارند به جز نبوت.

به این ترتیب در مورد وجود مبارک رسول اکرم هر چه از شئونات و مقامات و کمالات از علم و عصمت و طهارت و قدرت و ولایت و … شامل حال حضرت زهرا سلام الله علیها هم میشود چون جزئی از ایشان هستند و همینطور وظیفه ای که دیگران در قبال رسول اکرم دارند اعم از اطاعت و انقیاد و التزام ، در قبال ایشان نیز دارند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *