اخلاق والای امام صادق علیه السّلام

اخلاق والای امام صادق علیه السّلام

 

امام صادق علیه السّلام همچون سایر امامان علیهم السّلام صاحب اخلاق نیکوی الاهی بوده و کانون جذب عواطف قلوب مردم بوده اند. امام علیه السّلام به واسطه ی همین اخلاق خوب، که امتداد اخلاق بزرگ منشانه ی جدّش رسول خدا صلّی الله علیه و اله –که همین اخلاق موجب برتری او بر سایر پیامبران گردیده بود- توانسته بود دل های مردم را به دست آورده، و عواطف و محبّت آنان را به خود جلب نماید.

نشانه ی این مکارم اخلاق و بلندطبعی آن حضرت، این بود که به کسانی که به ایشان بدی روا می داشتند، خوبی و احسان می نمود. روایت شده است در ایّام حج، یکی از حاجیان به گمان این که همیان یا کیسه ی پول خود را گم کرده است، به جست و جوی آن پرداخت و چون در مسجد پیامبر صلّی الله علیه واله جز امام صدق علیه السّلام که مشغول نماز بود کسی را ندید و آن حضرت را نمی شناخت، به آن حضرت گلاویز شد که تو همیان مرا برداشته ای.

امام علیه السّلام با کمال مدارا و نرمی به او گفتند: در همیان تو چه بوده است؟ مرد گفت: هزار دینار. امام علیه السّلام هزار دینار به او دادند و مرد به راه خود رفت. وقتی به منزل خود رسید، همیان خود را یافت. به مسجد بازگشت و به جهت معذرت، به نزد امام رفت و هزار دینار را به آن حضرت تقدیم کرد.

امام علیه السّلام از قبول آن پول خودداری کرده و فرمودند:

«چیزی که از دست من خارج شده است، دیگر به دست من باز نمی گردد»

مرد مات و مبهوت شد و پرسید: این شخص کیست؟ به او گفتند: این جعفر صادق است. مرد همین طور که می-رفت با نهایت تحسین می گفت: بلی، چنین کارهایی از چنین کسانی سر می زند.

(پیشوایان هدایت ج8 ص35)

این شرافت و اصالت امام صادق علیه السّلام و اخلاق والای آن حضرت بود که ایشان را واداشت تا مرد را تصدیق نموده و پول را به او بدهند. امام صادق علیه السّلام فرمودند:

«مروّت ما اهل بیت، بخشش درباره ی کسانی است که به ما ظلم کرده اند»

(همان از خصال/11)

امام صادق علیه السّلام همواره باران اخلاق کریمانه اش را بر حاضران مجلس خود می بارید تا جایی که مردی از اهل سنّت در وصف مجلس آن حضرت گفته است: به خدا مجلسی را چون مجلس همنشینی با او (امام صادق علیه السّلام) پربار ندیدم.

(همان از اصول کافی2/657)

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *