برکت لباس امام رضا علیه السّلام

برکت لباس امام رضا علیه السّلام

 

در کتب روایی شواهد متعددی از «توسل به اهل بیت علیهم السلام» و همچنین «تبرک به آنچه به معصومین منتسب است» به چشم می خورد؛ از آنجا که این گونه توسّلات در حضور معصومین انجام گرفته، خود، نشان دهنده ی «جواز توسل و تبرّک» از سوی معصومین علیهم السلام می باشد.

برای نمونه:

«دِعبل خُزاعی»، شاعرِ دوستدار اهل بیت علیهم السلام، قصیده شورانگیز خود را در حضور امام رضا علیه السلام خواند، امام به دعبل فرمودند: همینجا باش! داخل اندرون شدند.

پس از مدتی، غلامی صد دینار مسکوک به نام خود حضرت، برایش آورد و گفت: آقا می فرمایند: برای مخارجت نگه دار.
دعبل گفت: به خدا قسم! این قصیده را به طمع صله گرفتن نسروده ام؛ کیسه را بازگردانید و در خواست کرد تا در صورت امکان، آن حضرت یکی از جامه های خود را برای تبرک جستن به او مرحمت فرمایند.

امام علیه السلام – کیسه پول را با یک لباس، برای او فرستادند و فرمودند: به این پول نیاز خواهی داشت؛ دیگر بر مگردان.
دعبل کیسه و لباس را گرفت و همراه قافله ای از مرو خارج شد….

وقتی که دعبل به وطن خود بازگشت دید که دزدان خانه اش را خالی کرده اند؛ ناچار دینارهای مسکوک به نام حضرت رضا علیه السلام را به دوستان آن امام به عنوان تبرک فروخت. آن گاه سخن امام علیه السلام به یادش آمد که فرموده بودند: به این دینارها نیاز خواهی داشت.

مدتی گذشت…
زخم جان کاهی در چشم های خدمتکار دعبل پدید آمده بود. طبیب پس از معاینه چشم خدمتکار دعبل چنین نظر داد: «در مورد چشم راست او، ما قادر به معالجه نیستیم و راهی برای بهبود آن نمی یابیم. در مورد چشم چپ او، به درمان می پردازیم و امیدواریم سلامتی خود را باز یابد».دِعبِل از این پیش آمد، سخت ناراحت شد و بسیار گریست.

سپس به یاد باقی ماندهٔ لباس امام رضا علیه السلام افتاد که نزدش بود؛ چون قسمت دیگری از آن را مردم «قم» از او گرفته بودند.

آن لباس را به چشم خدمتکار کشید و چشم او را با قسمتی از باقی مانده لباس، در اول شب بست. وقتی صبح شد و تکه ی لباس را باز کرد، دید به برکت آن لباس، چشم خدمتکار خوب شده است.

در این ماجرا علاوه بر اینکه بر تبرّک جستن به لباس امام علیه السلام تصریح شده، به آگاهی امام رضا علیه السلام از غیب نیز اشاره دارد.

تفصیل ماجرا را در کتاب شریف بحار الأنوار ج۴۹، ص ۲۳۹-۲۴۱ بخوانید.

@haghayeghe_nagofte

لینک مطالب مرتبط:

آثار نوشتاری ( امام رضا علیه السّلام)

او را به من ببخش…

آیا توسل به ائمه شرک است؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *