دریای بیکران لطف

دریای بیکران لطف

دریای احسان خاندان پیامبر صلّی الله علیه و آله را ساحل و کرانه ای نیست و امواج لطف و عطایشان حتّی به بیگانگان که هیچ ، به دشمنان و آزار دهندگانشان نیز رسیده ، و خلاصه دوست و دشمن و آشنا و بیگانه ، همه و همه مدیون و ممنون احسان آنان می باشند .
در این جا به یک نمونه از هزاران موردی که تنها برخی از آن ها درتاریخ ثبت شده است اشاره میشود ؛ باشد تا بیش از پیش قدردان امامان مهربانمان بوده و خانه ی دل را تنها به آن دلبران پاک سپاریم که صاحبخانه های واقعی همانانند.
در احوالات حضرت زین العابدین امام سجّاد علیه السلام آمده است که یکی ازدشمنان آن حضرت به نام اسماعیل بن هشام مخزومی ، حکمران مدینه بود که دشمنی فراوانی نسبت به خاندان پیامبر و امام زین العابدین علیهما السلام داشته و به صورت آشکار به امیرالمومنین صلوات الله علیه ناسزا و اهانت می نموده است . هنگامی که ولیدبن عبدالملک خلافت را در دست گرفت ، اسماعیل را به خاطر کدورت ها و اختلافاتی که در گذشته داشتند از مسند عزل کرده و دیگری را به حکمرانی مدینه گمارد و به وی پیغام داد که اسماعیل را در میان مردم حاضر کرده تا هر که حقّی از او طب دارد بستاند .
اسماعیل به دلیل ظلم ها و اذیّت هایی که به امام سجّاد علیه السلام داشت ، می گفت : من بیش از همه به خاطر علی بن الحسین بیمناکم چون او انسانی صالح و نیکوست و خلیفه شکایت وی را علیه من می پذیرد. اما بر خلاف تصوّر وی امام سجّاد علیه السلام به نزد اسماعیل تشریف برده و با روی خوش و حسن چهره با او برخورد کرده و به او تذکّر دادند که اگر کمکی لازم داشته باشد از او دریغ نمی دارد . و به آن دشمن دیرینه شان فرمودند : « … آن چه برایت پیش آمده موجب ناراحتی ام شده هر چه می خواهی و هر کار داری آن را از ما بخواه » او در مقابل این اخلاق نیکو و بزرگواری امام سجاد علیه السلام متحیّر شده و به امام علیه السلام عرض کرد : خدا خوب می داند رسالت خویش را به چه کسی بسپارد . ( یعنی الحق شما شایسته¬ی امامت و جانشینی پیامبر هستید )
اخلاق النبی و اهل بیته صلوات الله علیهم / ص 124
به نقل از طبقات الکبری ، ابن سعد
اینک جا دارد که به امام زمان مهربانمان عرض کنیم : یا صاحب الزمان !
دوستان را کجا کنی محروم تو که با دشمنان نظر داری

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *