شرایط صلح نامه

 

1-معاویشرایط صلح نامهه باید به کتاب خدا و سنت رسول ا…(ص) عمل کند

2-معاویه بعد از خود حق انتخاب خلیفه را ندارد باید اختیار تعیین خلیفه را به مسلمانان واگذارد

3-مردم هر جا هستند آزاد باشند و کارگزاران معاویه به جان و مال و ناموس آنان تجاوز نکند

4-و اصحاب علی(ع) و شیعیان مورد اذیت و آزار قرار نگیرند و جان و مال و زنان و فرزندان آنها از تجاوز مصون باشند

5-معاویه حق ندارد نسبت به فرزندان علی(ع) و خویشاوندان او نظر سوئی ابراز کند و باید آشکارا و در نهان از تحریکات بر ضد آنها خودداری نماید

6-معاویه باید این پیمانها را احترام بشمارد و مورد عمل قرار دهد. وعهد و میثاق خداوند را فراموش نکند و خداوند را حاضر و ناضر بداند.

7-بیت المال کوفه و خراج «دارابگرد» در منطقه فارسی در اختیار حسن بن علی(ع) باشد. و او مختار است بین یتیمان جنگ جمل و صفین تقسیم کند.

8-امام(ع) معاویه را امیرالمؤمنین نمی خواند

9-معاویه نباید علی(ع) را سب و ناسزا گوید.

معاویه همه شرایط را پذیرفت جز شرط آخر را و حاضر نشد دست از سب و لعن علی(ع) بردارد(خدا خودش را لعنت کند.) فقط راضی شد که هر گاه حسن(ع) در مجلسی حاضر است از سب و ناسزاگویی نسبت به علی(ع) خودداری کند (بحار ج43 ص 65 -44)

همینکه امام(ع) صلح را پذیرفت عده ای به اعتراض و سرزنش به حضرت رسیدند. امام(ع) فرمودند: نمی دانید که من برای شما چه عملی انجام داده ام، قسم به خدا که آنچه من کرده ام از برای شیعیان، بهتر از آنچه آفتاب بر آن طلوع می کند،بود.

چند روز بعد پس از قرار داد صلح، امام(ع) به منبر رفت و بعد از حمد ثنای الهی فرمودند: ای مردم، معاویه خیال می کند که من او را برای خلافت سزاوار می دانم و برای خود صلاحیتی در آن نمی بینم!

معاویه خیال خامی کرده است من در کتاب خدا و بر زبان پیامبر خدا، بیشتر از مردم بر آنان اختیار دارم. به خدا سوگند، که اگر مردم با من بیعت کنند و مرا اطاعت و یاری نمایند، آسمان قطره هایش را و زمین برکتش را بر آنان ارزانی می داد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *