مروّت اهل بیت علیهم السلام

مروّت اهل بیت علیهم السلام

ولادت با سعادت حضرت امام صادق علیه السلام مبارک باد.

امام صادق علیه السلام به مرتبه¬ی بزرگی از اخلاق والای اسلامی و انسانی دست یافته بود . امام علیه السلام به واسطه¬ی همین اخلاق خوب ، که امتداد اخلاق بزرگ منشانه ی جدّش رسول خدا – که همین اخلاق موجب برتری او بر سایر پیامبران گردیده بود – توانسته بود دل های مردم را به دست آورده ، و عواطف و محبّت آنان را به خود جلب نماید .نشانه ی این مکارم اخلاق و بلند طبعی آن حضرت ، این بود که به کسانی که به ایشان بدی روا می داشتند ، خوبی و احسان می نمود .

روایت شده است در ایّام حج ، یکی از حاجیان به گمان این که همیان یا کیسه ی پول خود را گم کرده است، به جست و جوی آن پرداخت و چون در مسجد پیامبر جز امام صادق که مشغول نماز بود کسی را ندید و آن حضرت را نمی شناخت ،با آن حضرت درآویخت که تو همیان مرا برداشته ای . امام با کمال مدارا و نرمی به او گفتند : در همیان تو چه بوده است ؟ مرد گفت : هزار دینار . امام هزار دینار به او دادند و مرد به راه خود رفت . وقتی به منزل خود رسید همیان خود را یافت . به مسجد بازگشت و به جهت معذرت، به نزد امام رفت و هزار دینار را به آن حضرت تقدیم کرد .

امام علیه السلام از قبول آن پول خودداری کرده و فرمودند : « چیزی که از دست من خارج شده است ، دیگر به دست من باز نمی گردد » مرد مات و مبهوت شد و پرسید : این شخص کیست ؟ به او گفتند : این جعفر صادق است . مرد همین طور که می رفت با نهایت تحسین می گفت : بلی ، چنین افعالی از چنین کسانی سر می زند .

این شرافت و اصالت امام صادق علیه السلام و اخلاق والای آن حضرت بود که ایشان را واداشت تا مرد را تصدیق نموده و پول را به او بدهند .

امام صادق علیه السلام فرمودند : « مروّت ما اهل بیت ، بخشش درباره ی کسانی است که به ما ظلم کرده اند» .

برگرفته از کتاب پیشوایان هدایت/ ج 8

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *